Renovace parketových podlah
Broušení: Provádí se především u dřevěných podlah, ve dvou fázích. První je hrubé broušení, potom následuje několikanásobné jemné přebroušení.
Tmelení: Nanášení tmelu smíchaného s jemnými pilinami. Tato směs se roztírá stěrkou po celé ploše. Tím se uzavřou vzniklé spáry, které jsou běžné u nově položených vlysových podlah. Tmel je po zaschnutí pružný, přizpůsobuje se mírné roztaživosti a sesychání vlysů.
Povrchové úpravy: Dřevěné podlahy se lakují, olejují a voskují. Laky jsou bezbarvé a protiskluzové, lesklé, polomatné či matné. Lak i olej zvýrazňují léta a kresbu dřeva, uzavřou póry, čímž se zabrání nasáknutí vlhka. Lakuje se válečkem ve 3 vrstvách (1x základní a 2x vrchní lak). Na dřevěné podlaze působí lak jako ochranná vrstva. Zvyšuje odolnost proti opotřebení a vodě, zvyšuje tvrdost, snižuje deformaci a zvyšuje odolnost proti šíření plamene.
Postup renovace parketových podlah:
- Starý lak a jeho zbytky odstraníme z podlahy celoplošným obroušením pásovou bruskou (zrnitost brusného papíru 24 nebo 36).
- Skvrny a mechanická poškození odstraníme celoplošným obroušením pásovou bruskou (zrnitost brusného papíru 60).
- Spáry mezi parketami vytmelíme celoplošně dřevěným prachem smíchaným s tmelícím roztokem.
- Odstraníme zbytek tmelu na povrchu parket a dřevo vyhladíme celoplošným obroušením pásovou bruskou (zrnitost brusného papíru 80 a 100).
- Základní lak naneseme celoplošně válečkem. Válečkem naneseme první vrstvu krycího laku.
- Zbavíme povrch postaveného vlákna celoplošným obroušením rotační bruskou (zrnitost brusné mřížky 120).
- Celoplošně naneseme třetí vrstvu krycího laku – válečkem.