Povrchová úprava dřevěných podlah
Jakou zvolíte povrchovou úpravu dřevěné podlahy, záleží pouze na vašich estetických požadavcích a předchozích zkušenostech.
Olejování
Olej dřevo impregnuje, povrch dřeva je v matu, přirozený. Dřevo tak může díky otevřeným pórům dýchat, zároveň tmavé druhy dřev olej oživuje. Získáme tak zvýrazněnou strukturu dřevěné podlahy a ochranu proti zašpinění, odolnosti proti oděru a působením vody.
Nevýhoda:
- Malá odolnost proti chemickým přípravkům a gumovým podrážkám. Světlé typy dřeva musíme pečlivě čistit a udržovat.
- Ošetřující vrstvu je nutné každoročně opakovat (působením čistících přípravků dochází k postupnému odstranění).
Výhoda:
- Olej můžeme přibarvit patinou a dosáhneme tak historický vzhled.
Ošetření podlahy olejem není doporučeno na frekventovaná místa, jako jsou sportovní haly, restaurace apod.
Lakování
Lak nabízí oproti oleji ochranou vrstvu, která je odolná proti oděru, má atraktivní vzhled a tato podlaha je potom nenáročná na údržbu. Na trhu jsou různé druhy laku např. s leskem, matem. Některé laky mají navíc protiskluzové vlastnosti.
Nevýhoda:
- Lak zcela uzavře póry, podlaha hůře vyrovnává s teplotními a vlhkostními rozdíly. Pro zachování pěkného vzhledu je nutné po několika letech lakovanou podlahu přebrousit a přelakovat.
Jestliže chcete změnit vaši dřevěnou podlahu z olejované na lakovanou, je důležité vyčkat půl roku. Podlahu je potřebné přebrousit na holé dřevo, přetmelit a až poté přelakovat.
Voskování
Je nejméně používanou metodou. Voskování můžeme přirovnat k olejování s tím, že vosk nikdy nevytvrdne jako olej. Krásně voní, zvýrazní strukturu dřeviny, ale podlahu není možné extrémně zatěžovat. Voskování se hlavně používá při rekonstrukcích a renovacích.