Rozdělení dřevěných podlah

ŠiškyDřevěné plovoucí podlahy mají životnost i 30 až 40 let. A ani po této době je není nutné vyměnit, stačí renovovat – přebrousit a přelakovat a podlaha je dále k použití. Pořizovací cena je zde značně vyšší, než u laminátů. Dřevo má spoustu dalších předností, patří sem přirozený a útulný vzhled a zejména je příjemně teplé. Na druhou stranu, je povrch dřeva oproti tvrdému laminátu měkčí a dřevo je přírodní materiál, pracuje a časem sesychá. Při správném zpracování a ošetřování to však není na závadu.

Dřevěná podlaha - Dub sukatý Living - vzhled

Vícevrstvé dřevěné podlahy

U těchto podlah jsou dvě vlastnosti. Nášlapná vrstva je z oblíbeného dřeva a položení je tak snadné a rychlé. Vícevrstvá dřevěná podlaha nepotřebuje žádnou finální úpravu povrchu. Dvouvrstvé –  jsou určené pro celoplošné lepení, bez nebo s povrchovou úpravou, horní nášlapná vrstva je z ušlechtilého dřeva. Jsou vhodné pro podlahové vytápění. 3vrstvé – jsou nejpoužívanější díky jednoduché montáži systémem zámkového spoje, hotovou povrchovou úpravou přímo od výrobce, velkým výběrem dřevin, okamžitým použítím a minimální tvorbou spár.

Palubkové podlahy

Palubky jsou vyráběny z borovicového dřeva, po čase se zabarví do červena. Tato podlaha má větší množství suků a vytváří tak rozmanitý vzhled podlahy. Borovicové palubky jsou dražší než smrkové. Palubky se vyrábějí i z listnatých stromů, které mají tvrdé dřevo a představují na podlaze skutečný luxus. Jsou ale velmi drahé.

Parketové dřevěné podlahy

V minulosti byly parkety spojovány do stromečků. Nyní se skládají do čtverců. Pokládka je rychlá, dřevo není napevno spojené s podkladem.

Vlysové dřevěné podlahy

Tato podlaha je složená z jednotlivých prkének, položená do různých tvarů, nejčastěji stromečku. Dříve se přibíjela hřebíky na podklad, nyní se lepí k betonovému podkladu speciálním lepidlem. Údržba u této podlahy není náročná. Masivní jednovrstvé tzv. parketové vlysy - nutno po celoplošném nalepení brousit, tmelit a povrchově upravovat lakem, olejem, voskem. Mají dlouhou životnost, více reagují na změnu klima v místnosti. Tyto podlahy jsou nevhodné pro podlahové vytápění.

Dřevěná podlaha - Dub evroský wildlife - vzhled

Nejčastější rozměry dřevěných podlah

Mozaikové parkety- jsou oblíbeným materiálem díky malému rozměru a ceně. Je nutno je celoplošně lepit, tmelit, lakovat a olejovat. Jejich rozměr je 8x22xl60mm (exotika 8x10x160) nebo průmyslová mozaika tzv.kantovka skládaná na výšku 22x8x160mm (exotika 15x15-22x160/200/300). Mezi velkou výhodu patří stavební výška a rozměrová stabilita.

Klasické parkety - jejich tloušťka je 15-22mm, šíře 40,50,60,70 (exotika 60-160), délka 250-550mm (exotika 300-1200)

Plovoucí dřevěné podlahy - nejběžnější rozměr je 13-15x200x2200mm - podlahová prkna - měkké dřeviny - tloušťka 19/28xl21-146x3300-5400mm - tvrdé dřeviny 22xll0-160x30x2050mm

Rozdělení dle tříd jakosti

Parkety se třídí dle vzhledu jednotlivých lamel do tří nebo čtyř tříd.  Ty se selektují podle množství oček, suků, běle, jádra, výsušných trhlin nebo barevných rozdílů.
A dle samotné dřeviny - barva, tvrdost, původ těžby dřeva, cena atd.